La momentul actual este clar ca in Romania s-a dat „liber” la angajari. O simpla privire pe orice portal de recrutare atesta lucrul acesta. Daca pana prin 2010 cuvantul de ordine in mai toata tara a fost „disponibilizari”, de un an si ceva acest cuvant incepe sa fie dat uitarii sau, cel putin, inlocuit de o mare parte din companii cu „angajari”. Joburi Timisoara
In orasele mari (de pilda Bucuresti, Timisoara, Cluj) a devenit clar ca o data cu anul 2011 (cand s-a ajuns de comun acord la nivel national ca „ce a fost mai rau, a trecut”) sa se revina la un nivel „normal” de angajari. Ce inseamna asta? Cresteri trimestriale ale procentului de angajari, chiar si in ultimul trimestru al acestui an, comparativ cu 2010 Joburi Giurgiu